Tiroid Kanseri

Tiroit bezindeki hücrelerin kansere dönüşmesi ile oluşan tiroit kanserinde erken teşhis çok önemlidir. Tiroit kanseri belirtileri nelerdir bilmek ve erken teşhise olanak sağlamak için belirtilerin neler olduğunu bilmenizde fayda var.

Tiroit kanserinin türüne göre farklı tedavi yolları uygulanmaktadır.

Boyunda şişlik olması tiroit kanserinin en önemli belirtilerinden biridir. Elbette her şişlik kansere işaret etmez. Ama mutlaka şişlik fark edildiğinde uzmana başvurmak gerekir. Yutkunma güçlüğü, nefes almada zorluk tiroit kanserinin diğer belirtileridir. Bunların yanında kilo artışı, aşırı sinirli olma hali, cilt kuruluğu, saçlarda zayıflık gibi belirtiler de görülüyor. Tirotd kanserinin olup olmadığı belli tetkikler sonucunda anlaşılıyor.

Tiroit Kanseri Tanısı

Tiroit kanserinin belirtilerini öğrendikten sonra bu belirtilerin siz de olduğunu düşünüyorsanız uzman doktor rehberliğinde tanı için gerekli tetkikleri yaptırabilirsiniz. Elbette bu belirtiler her zaman kansere işaret etmez. Ancak kanser ihtimali varsa belli tanı yöntemleri ile belirtilerin nedenleri anlaşılabilir.

Tiroit kanseri tanısı ilk olarak guatrlarda elle muayene ardından T3, T4, TSH seviyeleri ve tiroit sintigrafisi testleri yapılarak konuluyor. Radyologların yapacağı ultrasonografik inceleme sonrasında parça alınması ve biyopsi yapılması gerekebiliyor. Tiroit kanseri belirtileri doğru analiz edilip teşhisin erken konulması tedavinin başarısını etkileyen bir faktördür. Boğazda yumru şeklinde ortaya çıkan belirtiler tiroid bezinin büyümesinden kaynaklanabiliyor. Bu tür belirtilerde vakit kaybetmeden uzmana başvurmak oldukça önemlidir.

Tiroit Kanserinden Korunmak Mümkün Mü?

Tiroit ultrasonografisi çektirmek tiroit kanserinden korunmanın en önemli adımlarından biridir. Sağlıklı beslenmek ve kanser yapıcı maddelerden uzak durmak elbette kanserden korunmanın yolları arasındadır. Tiroit kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak kendi bedenimizi tanımak ve sinyallerine kulak vermek bizi tiroit kanserine karşı daha güçlü yapacaktır.

Tiroit bezi hastalıkları arasında en sık görülen guatr hastalığı oldukça yaygındır. Guatr sorunu yaşayanların tiroit kanserine yakalanma riski daha fazladır. Guatr sorunu yaşayanlar tedavi konusunda dikkatli olmalı ve tedavilerini mutlaka yaptırmalıdırlar. Tiroit kanserinden korunmak için sağlıklı yaşam koşullarınızı sağlamalı ve belirtilere mutlaka dikkat etmelisiniz.